I naturen med ”Styrkelse af klassefællesskabet – SAK”

Temadag for lærere, pædagoger og psykologer fra projektet ”Styrkelse af klassefællesskabet” i Hjørring Kommune

I august 2024 igangsatte man i Hjørring Kommune et fireårigt projekt “Styrkelse af klassefællesskabet – SAK”. Projektgruppen består af lærere, pædagoger og psykologer fra almen- og specialskolen samt PPR i Hjørring kommune.
Som afrunding på første år af projektet var der et ønske om en temadag med teambuilding, madlavning over bål og et oplæg om naturens betydning for vores fysiske og mentale sundhed.
Flere i projektgruppen deltog, da vi som afslutning på projektet Helt i skoven, arrangerede to temadage for totalt 55 pædagoger, lærere og ledere fra henholdsvis K-Klasserne og A-Klasserne i Hjørringskolen.
Det var derfor oplagt, at temadagen for SAK blev afholdt og arrangeret af ”foreningen jordforbindelsen”.

Fællesskabende aktiviteter med sidegevinster

Temadag for lærere, pædagoger og psykologer fra projektet ”Styrkelse af klassefællesskabet” i Hjørring Kommune
Samarbejdsøvelse

Metoden “det fælles tredje” er et af de gennemgående principper i de forskellige aktiviteter ved Foreningen Jordforbindelsen.
Det betyder, at man gennem en konkret og ofte lavpraktisk aktivitet er i stand til indirekte eller direkte at indgå i sociale og pædagogiske aktiviteter og på sigt opnå læring og udvikling.
Dagen med SAK var arrangeret således, at der var øvelser i naturen, madlavning over bål og et teoretisk oplæg.
Tilbagemeldingerne fra SAK om dagen var, at øvelserne kunne bruges direkte eller med små tilpasninger ind i en skolekontekst.
Særligt elementerne med at aflæse og lytte til hinanden, øve opmærksomhed og at have det sjovt sammen, blev fremhævet som sjove og anvendelige.
At lave fællesskabende aktiviteter, som indirekte kan vise noget om egne styrker og begrænsninger uden, at man direkte konfronteres med det, fremhæves også som positivt.
Næstformand og Frivilligkoordinator Ole Fjelking fortæller, om hvordan det at have et ”fælles tredje” er med til at styrke opgaveløsningen: “Når vi benytter det fælles tredje i vores aktiviteter, giver det deltagerne tryghed. Dels fordi opgaven er konkret, og dels fordi opgaven kan være en lovlig undskyldning, hvis noget er svært. Man er en del af fællesskabet i kraft af opgaven uagtet overskud og sociale kompetencer.”

Resonans i naturen i en travl hverdag

Projektkoordinator i “Styrkelse af klassefællesskabet” Lise Rønn var glad for at få mulighed for en temadag ved Foreningen Jordforbindelsen.
“Jeg var desværre forhindret på de to temadage efter ”Helt i skoven”, så for mig var det fantastisk selv at få mulighed for at deltage i et lignende arrangement sammen med SAK. Samtidig er jeg nysgerrig på, hvordan vi kan blive endnu bedre til at inddrage naturen i elevernes hverdag i folkeskolen, og ikke mindst, hvordan naturen kan skabe resonans i en travl hverdag os mennesker generelt,” fortæller Lise.

Små ændringer kan være betydningsfulde i den store sammenhæng

I de offentlige systemer er der ofte fokus på at identificere og håndtere forskellige udfordringer og problematikker. Det kan være mentale og følelsesmæssige udfordringer, såvel som fysiske problemstillinger. Der sættes klare mål for, hvordan vi kan hjælpe hinanden over tid. For nogle kan dette føles som en støtte til at nå deres mål, mens det for andre kan føles som en ekstra opgave oveni de mange andre ting, man allerede skal klare.
Foreningen Jordforbindelsen har et udpræget fokus på naturens ressourcer, en praktisk tilgang hverdagslivet og det hele foregår med et glimt i øjet. Det gør det nemlig mindre farligt at blive en del af et fællesskab.

Temadag med fagligt indhold

Temadag for lærere, pædagoger og psykologer fra projektet ”Styrkelse af klassefællesskabet” i Hjørring Kommune
Forskning og teori bag dagens praktik

Som afslutning på dagen for SAK blev der holdt et kort oplæg om teorien bag de praktiske aktiviteter samt inspiration til, i hvilke situationer de forskellige aktiviteter kan være relevante.
To af foreningens meget erfarne instruktører har i tillæg til uddannelse som naturterapeut adskillige års erfaring som sygeplejersker.
Det vil sige, at der laves koblinger mellem de pædagogiske indsatser i foreningen og det sundhedsvidenskabelige område.
Det betyder, at oplægget bl.a. omhandlede følgende begreber:

F                              Frontallaps-ferie
Æ                            Ægte
L                              Limbiske system
L                              Lyde
E                             Endorfiner
S                             Spontan opmærksomhed
S                             Skovbund
K                             Kompasset
A                             Alles bidrag tæller
B                             Bål
E                             Empati
T                             Tid

Se fotos fra temadagen for projektgruppen her:

FORENINGEN JORDFORBINDELSEN

Foreningen Jordforbindelsen har siden etableringen i 2018 tilrettelagt tilbud for voksne i Vendsyssel.
Aktiviteterne fokuserer primært på brugen af natur og dyr til at skabe gode rammer for læring, gode relationer, samt fysisk og mental sundhed.
Foreningens kompetencer benyttes også i målrettede tilbud for børn/unge med særlige behov.
Foreningens aktiviteter udvikles og tilrettelægges af ca 50 frivillige og har 1.500 årlige unikke deltagere.
Foreningen Jordforbindelsen er en non-profit organisation.
Alle aktiviteter er gratis og anonyme.
Se i vores kalender hvornår der er nye aktiviteter i Foreningen Jordforbindelsen.
Følg også meget gerne Foreningen Jordforbindelsen på:
FacebookInstagram og LinkedIn.

Du er også meget velkommen til at kontakte foreningen med forslag til nye aktiviteter eller spørgsmål om forening eller aktiviteter.
Skriv gerne en mail på:
kontakt@foreningenjordforbindelsen.dk

Læs mere om Foreningen Jordforbindelsen på: 
https://www.foreningenjordforbindelsen.dk/

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *


Webbureauet ITTP